HOMEOPATIA

PODSTAWOWE POJĘCIA I ZASADY HOMEOPATII


 

Koncepcja choroby według  medycyny klasycznej oraz homeopatii

Choroba jest oznaką zaburzenia równowagi całego organizmu. To co dostrzegamy, to tylko jej objawy kliniczne, natomiast właściwy proces chorobowy toczy się gdzieś głęboko i nie jest widoczny na zewnątrz.

Objawy manifestują się na kilku poziomach; w postaci zmian miejscowych, np.wysypka na skórze, poprzez reakcje ogólne organizmu, np. gorączka, a na objawach ze strony sfery psychicznej kończąc.

Objaw choroby to nic innego jak reakcja organizmu mająca na celu przywrócenie równowagi, bez pomocy z zewnątrz. Innymi słowy jest to wynik reakcji systemu autoregulacyjnego organizmu. Przykładem niech będzie przeziębienie, podczas którego następuje „zatkanie” nosa, katar, bóle głowy i inne objawy spowodowane zmasowanym napływem krwi, w tym zwłaszcza białych ciałek do błon śluzowych nosa, wyzwoleniem histaminy, z następowym obrzękiem śluzówki i wydzielaniem się w nadmiarze śluzu. Ma to na celu utrudnienie inwazji wirusa lub bakterii do wnętrza organizmu.

W medycynie akademickiej katar likwiduje się, zgodnie z zasadą alopatyczną przeciwieństw, środkiem przeciwhistaminowym. Pod wpływem leku katar szybko ustępuje, a nos udrażnia się, co jednak blokuje działanie mechanizmów samonaprawczych ustroju. To z kolei zmusza organizm do szukania zastępczych sposobów i dróg  eliminacji toksyn bakteryjnych czy wirusowych, które jednak nie zawsze okazują się skuteczne. Czasem choroba nie ustępuje i przechodzi w stan przewlekły. I w tym wypadku utrzymujące się długo objawy, to również próba samonaprawy zagrożenia. 

Oczywiście konieczność ingerencji medycyny konwencjonalnej w sytuacjach nagłych jak uraz czy epidemia jest bezdyskusyjna. Natomiast stosowanie metody przeciwieństw w chorobach przewlekłych, kiedy przyczyny powstania są niejasne lub wielorakie nie sprawdza się - wystarczy odstawić lek, aby objawy powróciły.

Nielicznymi przykładami stosowania zmodyfikowanej metody podobieństw w medycynie alopatycznej są szczepienia ochronne czy odczulanie w alergiach, stosowanie nitrogliceryny w chorobach serca, czy soli złota w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

W praktyce homeopatycznej natomiast wspomaga się i wzmacnia siły samouzdrawiające organizmu poprzez podanie odpowiednio dobranego leku homeopatycznego adekwatnie do występującego zespołu objawów klinicznych,  i to bez względu na rodzaj choroby. Znajomość jednostek chorobowych jest w tym wypadku zbędna. Innymi słowy lek jest skuteczny, jeśli jest dobrany do całościowego obrazu objawów chorego, a nie do rozpoznania. Może się więc zdarzyć, że dwóm osobom mającym tę samą chorobę, ale różne objawy lekarz homeopata przepisze dwa różne leki.

Organizm człowieka to subtelny mechanizm ściśle współpracujących i powiązanych ze sobą procesów psychicznych, fizjologicznych i komórkowych. Stąd  przy zaburzeniach jego homeostazy (równowagi biologicznej) zachodzi potrzeba oddziaływania całościowego (holistycznego), a nie tylko na jego poszczególne układy czy narządy, jak to się praktykuje w medycynie akademickiej.

 

Zasada podobieństw (similia similibus curentur). Indywidualizacja

Lek homeopatyczny dobiera się zawsze indywidualnie do występującego zespołu objawów, jak i do osobniczej wrażliwości chorego według zasady: similia similibus curentur - podobne leczy się podobnym. Jeśli więc dawka jakiejś substancji będzie w stanie wywołać u zdrowego osobnika podobny lub identyczny zespół objawów, które widzimy u chorego (tzw. obraz leku), to ta sama substancja zastosowana w dawce homeopatycznej będzie w stanie je usunąć.

Szczegółowe opisy obrazów leków są dostępne w postaci opracowań Materia Medica.

 

Zasada jednej dawki minimalnej (dosis minissima)

Postępując zgodnie z tą zasadą zaleca się  podawanie najmniejszej skutecznej dawki środka leczniczego zdolnego doprowadzić do wyleczenia chorego. Jeśli więc lek w takiej dawce spowoduje wyleczenie, będzie nazwany lekiem homeopatycznym dla obrazu chorobowego osoby nim wyleczonej. Jeśli u pacjenta obserwuje się wyraźną poprawę, nie ma już potrzeby podawania następnej dawki, bowiem środek homeopatyczny pobudza jedynie organizm do walki z chorobą, a dynamika zdrowienia jest uzależniona od samego organizmu.

 

Zasada jednego środka leczniczego (unum remedium)

Zasada mówi, że w jednym czasie, dla jednego chorego można podać tylko jeden prosty środek leczniczy dobrany według zasady podobieństwa.

Uwaga: Występujące na rynku farmaceutycznym kompleksy homeopatyczne nie są w ujęciu klasycznej homeopatii lekami homeopatycznymi, ponieważ zawierają w swoim składzie mieszankę substancji leczniczych, zazwyczaj w niskich potencjach homeopatycznych, a więc dobranych do najczęściej występujących objawów różnych chorób, a nie do "obrazu choroby" pojedynczego pacjenta. Mimo to  proparaty te wywierają na organizm wyraźnie lecznicze działanie i dlatego znajdują powszechne zastosowanie, również i w naszej praktyce. »»» zob.: Oferty - Terapie holistyczne


Zasada wzbudzenia środka leczniczego
(dynamis)

To zasada mówiąca o tym, że aby substancja stała się homeopatycznym środkiem leczniczym, należy ją najpierw zamienić w czynny energetycznie odpowiednik. Dzieje się to podczas tak zwanej dynamizacji. Nie jest to proste rozcieńczanie substancji, a wytrząsanie ekstraktu alkoholowego (pranalewki) z wodą i tworzenie coraz to nowych rozcieńczeń, ewentualnie rozcieranie z cukrem mlekowym, w przypadku substancji macierzystej nierozpuszczalnych w wodzie. 

(Uwaga: Przed zastosowaniem u pacjenta, zwłaszcza dziecka  leku homeopatycznego wykonanego na bazie cukru mlekowego, należy uwzględnić ewentualną nietolerancję laktozy i/lub galaktozy - dop.: WK)

Można tworzyć rozcieńczenia dziesiętne (decymalne) - rozcieńczenia 1:10, wtedy kolejne potencje oznacza się jako D1 lub 1X , D12 lub 12X itd lub setne (centymalne) - rozcieńczenia 1:100, wtedy oznacza się takie rozcieńczenia jako C5, C15, C30 itd

Uwaga: przy 12-krotnym rozcieńczeniu w stosunku 1:100 nie ma praktycznie możliwości znalezienia w roztworze chociażby jednej cząsteczki substancji wyjściowej – odkrył to i obliczył Amadeo Avogadro.

Środki homeopatyczne występują w bardzo różnych formach; w postaci kropli, tabletek, czopków, granulek, maści, proszków, ampułek.

Koniec części II, ostatniej

 


Autor:
Wanda Karpińska mgr farmacji, członek Stowarzyszenia Homeopatycznego, naturoterapeuta

 

Sierpień 2003

 

Bibliografia (do działu Homeopatia):

  1. Borkowski Marian, (1996), ADAM, Homeopatia dla każdego,

  2. Breden Heindrun, Breden Horst, 1999), ASTRUM, 100 Metod Samoleczenia w Medycynie Naturalnej,
  3. Czelej Jacek, Wasilewski Bohdan, (1995), MEDYK, Homeopatyczny Poradnik Terapeutyczny,
  4. Choińska Eugenia, (1997), ADAM, Homeopatia Praktyczna,
  5. Garion-Hutchings Nigel i Susan, (1996), AF al fine, Homeopatia, Medycyna Alternatywna, Poradnik dla Każdego,
  6. Hahnemann Samuel, (2003), EJB PERL, Organon Sztuki Medycznej,
  7. Jędrzejczyk Stanisław, (1991), RAGRAF, Domowy Poradnik Homeopatyczny,
  8. Jonas Wayne B., Jacobs Jennifer, (1997), AMBER, Wszystko o Homeopatii,
  9. Jouanny Jacques, (1991), Editions Boiron-DAIMONION, Materia Medica. Leki Homeopatyczne w Praktyce Medycznej,
  10. Jouanny J.B. Crapanne Dancer H., Masson J.L., (1992), Editions Boiron-DAIMONION, Leczenie Homeopatyczne T.I Choroby Ostre i t.II Choroby Przewlekłe,
  11. Kozłowski Andrzej Rajmund, (1995) STUDIO ASTROPSYCHOLOGII, Homeopatyczna Apteczka dla Każdego,
  12. Warszawski Dom Wydawniczy, w tłum. Niecikowska-Jastrzębska Krystyna (1996) Guide to Homeopathy – Homeopatia,
  13. Guide to Homeopathy (1996) Brockhampton Press London,
  14. Schmida Franz, Latkowski Bożydar, Wasilewski Bohdan, (1998), AURELIA-Verlag BADEN-BADEN, Homotoksykologia Kliniczna,
  15. Zawiślak Robert, (1991) M&M, Podstawy Homeopatii Klasycznej.

 

powrót do strony głównej